Fitness

Fitness Nedir?

Merhaba;

Fit ve formda bir vücuda sahip olmak, herkes tarafından arzu edilir. Sağlıklı ve estetik bir vücut için en temel kural, yeterli ve dengeli beslenmektir. Ancak, vücudun şekillendirilmesi ve vücut şeklinin korunmasında beslenmenin mutlaka egzersiz programları ile de desteklenmesi gerekir. Ancak, önce fitness nedir nasıl yapılır; onu bilmek önemlidir.

Fitness Nedir?

Fiziksel yeterlilik veya uygunluk anlamına gelen fitness, sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek ve vücudun formda kalmasını sağlamak amacıyla yapılan egzersizleri kapsayan bir spor dalıdır. Genellikle vücut geliştirme antrenmanları ile karıştırılan fitness egzersizleri de kas gelişimini sağlayan antrenmanlara yer verir. Ancak, vücut geliştirme antrenmanlarında esas amaç, kas hacmi ve kütlesinin artırılmasıdır. Vücut geliştirme, sporcuların kaslarını geliştirerek daha hacimli ve daha iri bir vücuda sahip olmasını amaçlar. Yapılan antrenmanların hemen hemen tamamı, belirli kas gruplarına yöneliktir. Fitness egzersizlerinde ise tek bir amaç vardır; o da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Fitness antrenmanlarında kas geliştirici egzersizlerle birlikte koşma, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, tırmanma, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanlarına da yer verilir. Vücuttaki yağların yakılmasını sağlamayı amaçlayan fitness antrenmanlarında kasların hacim almasından ziyade sıkılaşması ön plandadır. Daha ince, daha esnek ve daha fit bir görünüm kazandırmayı hedefleyen fitness egzersizleri ile sporcular, daha ince ve daha güzel bir vücuda sahip olabilir. Kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı olmasını amaçlayan fitness antrenmanları, sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olunmasını sağlar.

Fitness Nasıl Yapılır?

Diğer tüm antrenman programlarında olduğu gibi fitness antrenmanları da kişiye özel olarak belirlenmelidir. Uzman bir fizyoterapist ya da spor eğitmeni tarafından fitness programı hazırlanabilir. Fitness antrenmanları, aletlerle birlikte yapılabildiği gibi hiçbir alet kullanılmaksızın, sadece vücut ağırlığı ile de yapılabilir. Genellikle dayanıklılık ve kondisyonu artırma amaçlı yüzme, koşu, yürüyüş, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanları ile ağırlık kaldırma, pilates, yoga gibi kas sıkılaşmasına yönelik egzersiz programlarının bir bileşenidir. Kan dolaşımını düzenleyen kardiyo egzersizleri, vücudun daha fazla kalori harcamasını sağlar ve yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmayı hedefler. Ağırlık antrenmanları ise bölgesel kas gruplarının çalışmasını sağlayarak kasların gelişmesinden sorumludur. Ağırlıklar ya da özel olarak tasarlanan aletler yardımıyla yapılan ağırlık egzersizleri, kasa şekil vermeyi hedefler. Fitness’te vücuda şekil vermek önemli iken vücut geliştirmede ise kaslara hacim kazandırmak önemlidir. Fitness için yapılan ağırlık antrenmanlarında kaslara esneklik kazandırılır ve vücudun daha fit görünmesi için vücut yağlarının eritilmesi hedeflenir.  Genellikle bölgesel hareketleri içeren fitness ağırlık antrenmanları, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Fitness Yapmanın Faydaları

1- Egzersizleri düzenli olarak yerine getirmek koşuluyla, fitness kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Kardiyovasküler egzersizleri, “iyi kolesterol” ü arttırırken, arterlerdeki “kötü kolesterol”ü azaltır.

2- Cildin yaşlanmasını azaltır. Mükemmelleşen kan dolaşımı sayesinde hücre yenilenmesi hızlanır. Ayrıca, akuatik fitness hareketlerinin, suyun doğal olarak tüm vücuda uyguladığı masaj ve tonik etki sayesinde cilt daha sıkı bir hal alır. ,

3- Fitness hareketleri, stresle başa çıkmada önemli bir yardımcıdır. Çeşitli egzersizlerle, gün boyunca zihin ve bedende biriken stresi ortadan kaldırır. İdeal olan uygulama, bu aktiviteyi tercihen akşamları işten çıktıktan sonra yapmaktır.

4- Kilo vermek isteyenler için, fitness egzersizlerini uygulamak en iyi yöntemlerden biridir. Vücudun depoladığı şekeri yaktığı ilk 30 ila 45 dakikadan sonra da yağları eritmeye başlar.
Uzun ve düzenli seanslar, kasları güçlendirirken fazla kiloları çok hızlı bir şekilde azaltır.Dans etmeyi sevenler, dans ederek ve eğlenerek kalorileri hızla yakan bir fitness yöntemi olan Zumba seanslarına da katılabilirler. Zumba, dünya genelinde milyonlarca insanı cezbetmiştir ve bu nedenle 125’ten fazla ülkede uygulanmaktadır. Fitness uygulamaları, her yaşa ve vücut yapısına yararlıdır.

5- Fitness hareketleri, zihinsel gelişmeyi ve odaklanmayı destekler. Odaklanma olmadan, vücudun farklı bölümlerini başarıyla koordine etmek imkansızdır. Germe veya pilates gibi bazı fitness egzersizleri, doğru vücut duruşuyla (postür) dengeyi güçlendirme avantajına sahiptir. Düzenli ve aşamalı uygulamalarla vücut kısa sürede iyi bir duruş kazanır ve bu kişinin günlük yaşamında kendini açıkça gösterir.

6- Fitness hareketleri, vücudun tüm bölümlerini çalıştırmak ve böylece belirli bir esnekliği korumak veya geliştirmek için olanak sağlayan bir etkinliktir. Düzenli uygulanan kişiye uyarlanmış özgün alıştırmalarla fiziksel yetenekleri büyük ölçüde geliştirir. Eklemler, tendonlar ve bağlar hızla daha esnek hale gelir.

7-  Fitness hareketleri, nefes almayı öğretir ve düzenler. Hareketler sırasında kalp kası güçlenir ve vücudun nefes alma kapasitesinin yanı sıra iyileşme kapasitesi de gelişir. Bir spor koçunun yönetiminde, kişiye özel hazırlanmış egzersiz setlerinden oluşan bir programla, kalp ve toraks aktivitesinin daha iyi yönetilmesi sağlanmaktadır.

SON

Fitness anlatılanlarda okuduğunuz üzere çok çeşitlilik barındıran bir spor branşı olmakla birlikte vucut için birçok faydayıda beraberinde getiriyor bu faydalardan haber olduğunuza göre artık başlıyabiliriz demektir . Bir sonraki yazılarımda aletli , aletsiz antreman programlarıyla sizlerle olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir