Food

Food (Yemek) Spor İçin Önemi

Yemek yemek her insan için yaşamın temel şartlarından birisidir. Spor yapan bir birey için devreye kalori – makro hesaplamaları , günlük vucudun ihtiyaçlarını karşılama , kalori açığı oluşturarak kilo verme , kalori alımını arttırarak hacim kazanma gibi etkenler ortaya çıkar.

Beslenmenin sportif aktivitelerdeki rolü çok büyüktür. Yeterli enerjiyi almadan uygalayacağınız antremanların verimliliği düşer , gelişim yavaşlar hatta belirli durumlarda gelişim tamamen durabilir. Bu koşulların bilincinde olup sağlıklı beslenmek bir birey için çok önemlidir, bir sporcu için ise zorunludur diyebiliriz. Hedeflere en hızlı şekilde ulaşmak için bilinçli bir beslenme periyodu hem sağlık hemde fiziken sizi bir basamak öne çıkarır.

Şimdide sağlıklı beslenmenin Spor için faydalarına biraz göz atalım;

  • beslenme kurallarına uyduğunda antrenmanları daha kolay yapacaktır. Her türlü fiziksel egzersiz için vücudun olumlu tepkisi ile karşılaşacaktır.
  • Fiziksel gelişiminin sağlanması ve dayanıklı olması yanında sakatlık ve hastalanma riskini de azaltacaktır. Ayrıca sakatlıklar ve hastalıkların iyileşme süresi de daha kısa olacaktır.
  • ilgilendiği ve yaptığı spor dalına ilişkin kas gelişimini  daha iyi olacaktır.
  • Üst düzey konsantrasyon ve dikkate sahip olacaktır.
  • Performansı daha yüksek olacaktır.

SON

Sağlıklı beslenmenin spor için önemini vurgulayıp , ne gibi olumlu etkileri olacağını konuştuk artık sağlıklı beslenmek için bir adım atabiliriz bir sonraki yazılarımda spor branşlarına uygun beslenme , kilo alımı , kilo verimi , toksit atımı vb. beslenme çeşitleriyle ilgili detaylı içeriklerle karşınızda olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir