Running

Koşuya Yeni Başlıyanlar İçin Amaç Belirleme

Merhaba;

Koşmaya karar verdiğinizi düşünerekten bu yazımda koşu antremanlarının çeşitlerinden bahsedicem. Koşmaya karar verdikten sonra bir amaç belirlemeye geldi sıra . Ne istiyosun? Hız , Uzun mesefe koşu , tembo , güç bu 4 ana başlık içinden birisi sana daha cazip geliyosa ona uygun antreman metotlarıyla bunu desteklemeye başlıyabilirsin.

Koşu Antremanı Çeşitleri

  • Hız ; Daha hızlı olabilmek için kısa mesafe setleriyle maximum ivmeye ulaşarak antreman yapmak gerek . Düzenli olarak uyduğunuz ve uyguladığınız antreman periyodunu sürekli not alarak günden güne gelişiminizi takip etmek çok önemli.
  • Uzun Mesafe Koşu ; Uzun mesafe antremanlarında amaç her koşuda bir önceki koşudan daha fazla mesafe koşmaktır. Koşu hızı ise yavaş olmadılır . Mesafe koşularında dinlenme çok önemlidir diğer antreman çeşitlerinin aksine dinlenme süresi uzun olmalıdır , kaslar yeterince dinlendirilmelidir. Kendi deneyimlerim ve uzmanların araştırmalarına göre 2 antreman arasında minimum 4 gün geçmesi önerilir. 2 Antreman arasındaki sürelerde ise bir hedef belirlemeden ve vucudu çok zorlamadan jog antremanları yapılmalıdır. Bunada toparlanma antremanları denir.
  • Tembo ; Koşu antremanları arasında en zorlayıcı olanlardan biriside tembo antremanlarıdır. Bu antremanda amaç belirli bir tempoda hızı sabitleyerek orta uzunluktaki mesefeleri koşmaktır. Bu antreman çeşitinde hızın sabit olması çok önemlidir. Nefes dayanıklığınızı arttırmak ve kondisyonunuzu arttırmak için mükemmel bir antreman çeşitidir.
  • Güç ; Güç antremanlarında amaç koşarken kullandığımız kas gruplarını zorlamak ve geliştirmektir. Güç antremanları genel olarak yokuş yukarı maximum ivmeyle koşarak , merdiven tırmanışları , tepe koşuları gibi alanlarda yapılır. Hız antremanlarında olduğu gibi set ve set aralarından oluşan bir periyod ile uygulanır.

SON

Koşu (Running) Antreman çeşitlerinin temel amaçlarını okuduktan sonra sıra size en uygun olanı terçih etmekte. Tercihinizden sonra blogumda yazacağım diğer yazıları takip ederek size uygun antreman programlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir