Running

Running (Koşmak) Nedir?

Koşmak 7 den 70 e tüm insanların hayatlarının bir bölümünde gerçekleştirdiği fiziksel bir eylem olmakla birlikte birde bu eylemi düzenli periyodlar halinde gerçekleştiren bireyler vardır. Düzenli şekilde koşulduğu zaman fiziksel ve sağlık açısından faydası bulunan bu branş maliyetsiz ve herkesin kolaylıkla yapabileceği bir antreman çeşitidir.

Her spor dalında olduğu gibi bu branştada disiplin, sağlıklı beslenme ve uykunun önemi çok büyüktür. Bu 3 ana kurala uyulduğu taktirde verimli bir ilerleme sağlıyabilir ve faydalarını görebilirsiniz.

Tüm spor dallarındada olduğu gibi verimli koşu ve ilerleme sağlıyabilmek için uyulan kurallar bedeninizi terbiye etmenize ve düzenli bir yaşamın kapısını sizlere aralar bu faydalar iş hayatınızda, gündelik yaşantınızda ve en önemlisi gerçekleştirdiğiniz koşu eyleminde sizin seviyenizi bir üst kademeye çıkarmak için anahtar görevi üstlenirler.Dilerseniz birde düzenli koşmanın faydalarını tek tek inceleyelim;

Düzenli Koşmanın Faydaları Neler?

Koşmanın birçok faydası olmakla birlikte sizlere en önemli faydalarından bir kaçından bahsetmek istiyorum. Bunlar;

  • Ruhunuzu dinlendirir ve psikolojinizi düzenler; Nekadar kötü bir dönem yaşarsanız yaşayın, koşu size hepsini unutturur! Koştukça artan motivasyonunuz, zihinsel kapasiteniz ve hedef kilometrelerinize ulaştıkça başarma duyusunun verdiği pozitif düşünceler ile kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Sadece hissetmekle kalmayıp bunu çevrenizdekilerin bile fark etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Zihinsel olarak güçlenirsiniz; Siz koştukça organlarınıza ve tabii ki beyninize giden oksijen yüzünden zengin kan miktarı artar. Bu da zihin performansınızın artmasına sebep olur. Şehir hayatında kaliteli nefes alamayan bir yetişkin için koşu, neden muhteşem bir beyin detoksu olmasın ki? Üstelik beynin gri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak konsantrasyon ve dikkat düzeyinizi de artırır.
  • Kalp hastalıkları riskini azaltır; Koşmanın faydaları arasindaki en önemli madde ise kesinlikle halp hastalıkları riskini azaltması. Koştuğunuzda kalbiniz büyür ve güçlenir. Yatağınızda dinlenirken dakikada ortalama 75 kez atan nabzınızı düzenli koşu sayesinde 55’e kadar indirebilirsiniz. Bu da uzun vadede kalbinizin sayısal olarak daha az atmasını yani daha az yorulmasını sağlar. Üstelik kalp hastalıkları riskinizi de %50’ye varan oranlarda azaltabilirsiniz. Hastanın 2 günü sabahları 10 ile 20 dakika arasında düzenli koşmak bile ömrünüzü 4 yıl uzatıyor.
  • Kan basıncını dengeler; Düzenli koşu, uzun vadede vucudun kan basıncını dengeler, yüksek tansiyonu düşürür ve kolesterolü dengeler. Ancak tekrar belirtmekte fayda var. Tüm bu faydaları uzun vadede görebilmeniz münkün. Kalp ritmini anlık olarak hızlandıran bu sporun kronik kalp rahatsızlıklığı ve yüksek tansiyonu olanlar izin doktor kontrolünde yapması ise şarttır.
  • Yağ oranını azaltır; Tüm vucudu aynı anda çalıştıran bir spor olması sebebiyle vucuttaki yağ oranını azaltır. Fazla yağlarınızdan ve bacaklarınızdaki selülitlerden şikayet ediyorsanız düzenli koşuyla yağ kütlelerinizden, düzenli diyetle birlikte de fazla kilolarınızdan hızlıca kurtulabilirsiniz.

SON

Koşmanın ne olduğunu ve faydalarını öğrendiğinize göre artık antremanlara başlıyabilir ve gençleşmek için bir adım atabilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda sizlere running (Koşmak) ile ilgili detaylı antreman periyodları sunacağım yazılarımı takip ederek sizde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir