Swimming

Swimming (Yüzme) Nedir?

Yüzmek; kol ve ayakların kullanılarak kordine halde haraket edilerek uygulanmasından oluşur.

Günümüzde birçok insanın yaz aylarında denizlerde kış aylarında havuzlarda aktif olarak yüzdüklerini görmekteyiz. Sağlık açısından birçok faydası olan bu spor dalının tekniklerini öğrendiğimizde suyun içinde çok karizmatik olabiliriz. Kendinizi suyun bir parçası olarak hayal edin ve vucudunuzun bir bütün içinde kıvrıldığını..

Bilinçsiz , teknik dışı yüzmelerde gereğinden fazla efor sarfederek yüzmeyi bir çile haline getirebilirsiniz kendinize. Bundan kaçınmak için ders alabilir veya ilerliyen günlerde teknik bilgi ve gelişim için yazağım yazılarımı takip edebilirsiniz.

Swimming (Yüzme) Faydaları?

  • Esnekliği artırır; içinde kemikler ve eklemler daha da rahatlar. Bu sayede yüzenler esneklik kazanır ve uzuvlarını daha geniş açılarda rahatlıkla açabilirler.
  • Tüm kasları güçlendirir; Çoğu geleneksel spro salonu egzersizi belirli bir kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Büyük bir kısmı, eklem ve kemik problemi olanlar için de tehlikelidir. Yüzme ise bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, eklem ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur.
  • Kemik sorunlarının çözümünde etkilidir; Uzun süreli kas ve eklem sorunu olanlar, fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak yüzmeden rahatlıkla faydalabilir. Su; kas, eklem ve dokuların vucudun diğer bölgeleriyle işbirliği içinde veya bağımsız olarak çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur; Yüzme, diğer egzersizlere göre daha eğlenceli bir spordur ve yüksek kalori yakımında muhteşem bir spor branşıdır. Bu nedenle spor yapmak isteyenlerin genelde ilk tercihi yüzmeden yana olur.
  • Kalp sağlığına iyi gelir; Çoğu kalp hastasına, kan basıncını artıracak ve kalbe aşırı yüklenilecek yorucu fiziksel aktiviteler önerilmemekte. Bu nedenle nyüzme , kalp hastaları için ideal bir aktivitedir.
  • Astım sağlığına iyi gelir; Yüzme solunum hızı ve derinliğini de daha kaliteli hale getirerek astımlı hastaların genel durumunda bir iyileşme sağlar.
  • Kolesterol seviyesini dengeler; Yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanılmasına yardımcı olan bir egzersizdir. Geleneksel spor salonu ve koşuya göre yaklaşık 2 ila 4 kat daha fazla kalori harcanan ve enerji üretimi sağlanan yüzmeyle kolesterol de dengede tutulur.
  • Diyabet riskini düşürür; Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışır ve yağ depolarındaki birikim de azalır. Bu durumda insülin dokuların duyarlılığı artar ve diyabet riski de düşer.
  • Genel kan dolaşımını iyileştirir; Yüzme, tüm uzuvları ve kasları harakete geçirerek, kalbe giden temiz akışını artırır. Bunun sonucunda genel olarak sağlıklı bir dolaşım sağlanır.
  • Beynin oksijen alımını artırır; Yüzme. solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımının kalitesinide artırır.

SON

Bütün bu faydaları öğrendikten sonra artık yüzmek için daha fazla sebebiniz olmuş olabilir bu aşamadan sonra teknik ve antreman periyodları için bir sonraki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir