Trekking

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir?


Doğa varlığımızın ve yaşamımızın temel unsurudur. Yükselen global dünyanın etkisiyle insanların doğadan uzaklaştığını görüyoruz. Bu esnada hayla doğaya karşı merakı olan insanlara doğa yürüyüşü nedir?, Nelere dikkat edilmelidir? kısaca açıklayalım.

Trekking Nedir?

Doğada belirli bir noktadan bir diğer noktaya varmak için tempolu sportif yürüyüşlerdir. Kısa mesafeli meditasyon yürüyüşleri dışında uzun süreçli yürüyüşlerde hava durumu , besin , su ve vucut yeterliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde genelde gruplar halinde yapılan bu sportif yürüyüşler solo (solo-trekking) olarak da değerlendirilen, bireysel bir etkinlik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Tercihen yeni başlayan bireylerin grup halinde etkileşim göstermesi hem adaptasyon hem tehlike durumunda bireylerin güvenliği için önemlidir. Solo-trekking ‘ e gelecek olursak solo-trekking güvenliğin ve çözüm üretme yeteneğinin etkili olduğu, kardiyovasküler sistem (dolaşım sistemi) için en uygun ve en kuvvetlendirici egzersizdir.

Trekking Öncesi Hazırlık Sürecİ

Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce fiziken ve mental açıdan kendinizi hazırlamak çok önemlidir. Zorluklara karşı çömzüm odaklı düşünebilme, belirlenen rotayı tamamlayabilmek adına belirli bir hazırlık süreci , planlanım izlenilmelidir. Bu süre. doğrultusunda belirli bir ekibe bağlı olan arkadaşların ekiple planlı bir şekilde haraket ederek aynı bilinçde herkesin olduğundan emin olarak grup halinde planlama yapılarak haraket edilmelidir. Aksi taktirde rota üzerinde ekibin uyumsuzluğundan doğacak problemler can sıkıcı olabilir.

SON

Sizlere kısaca ‘Trekking Nedir?’, ‘Nelere Dikkat Edilmelidir?’, ‘Hazırlık Süreci’ gibi birkaç önemli başlıktan bahsettim. Bu anlatılanları iyice kavrayıp analiz ettikten sonra gideceğiniz rotayı belirleyip hazırlık sürecine geçebilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda hazırlık süreciyle ilgili detaylı bilgilendirme ve antreman programı sizlere sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir