Swimming

Yüzme Stilleri Nelerdir?

Merhaba;

Sizlere Yüzme (Swimming) nin en kaba haliyle ne olduğunu ve faydalarını anlattım. Artık işin derinlemesine inerek yüzme stilleri hakkında detaylara geçebiliriz. Yüzme esnasında oluşabilecek sakatlanmaları ve boğulma risklerini en aza indirmek için tekniklerini bilerek doğru yüzmek çok önemlidir. Tüm vücudu çalıştıran spor branşı olarak bilinen yüzme, ancak doğru kural ve tekniklere uyulduğu zaman istenilen sonucu verecektir.

4 adet yüzme stili bulunmaktadır. Serbest yüzme stili , kurbağalama , sırtüstü ve kelebek yüzme stilleri buluınmaktadır. Bunlardan en hızlı olarak nitelendirilen serbest yüzme stilini inceleyerek başlayalım.

Serbest Yüzme Stili

Serbest yüzme stilinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri nefes senkronudur. 3kulaç 1nefes , 2kulaç 1nefes gibi metodlar en çok kullanılan ve nefes düzeni için en uygun olanlardır. Diğer önemli unsurlara gelicek olursak vucudun suda duruşu, doğru kol çekişi ve ayak vuruşu da serbest yüzme stili için çok önemlidir bunlara dikkat edildiği taktirde daha hızlı ve az yorularak yüzmek mümkün.

Kurbağalama Yüzme Stili

Kurbağalama yüzme stilinde en önemli unsur bacakların ve kolların uyumudur. Kollar başın önünde birleştirilip başlangıç noktasına doğru (yana doğru ) çekilirken , aynı esnada bacaklarda tıpkı kurbağalar gibi gibi yay şeklinde pozisyon alıp geriye doğru itilmelidir. Son olarak sudan çıkış esnasında tek nefes alınıp tekrar suyun altına inilir.

Sırtüstü Yüzme Stili

Sırtüstü yüzme stilinde vucut pozisyonu serbest yüzme stiline benzerlik göstermektedir ancak burda suya sırtüstü uzanıyoruz. Sırtüstü yüzme stilinde vücudun rahat olması oldukça önemlidir. Ayaklar tam suyun içerisinde suya paralel ve gergin bir pozisyonda bulunmalıdır. Kollarınızı tıpkı serbest yüzme şeklinde olduğu gibi başınızdan olabildiğince ilerisine uzatmalı ve tekrar suyun içinden geçirmelisiniz. Ancak kollarınızı sudan çıkarırken dümdüz bir şekilde çıkararak olabildiğince ileriye doğru uzatmak gerekir. Sırtüstü yüzme stilinde tam kol turunda 3 ayak vuruşu yapılmalıdır. Son olarak kafanız herzaman suyun dışında olduğu için nefes kontolü en kolay stildir.

Kelebek Yüzme Stili (Alıntı)

Kelebek yüzme stili, en zor teknik olmakla birlikte en önemli noktası beldir. Öncelikle dizler bükülür ve üst bacak suya iner. Daha sonra ilerlemek adına allt bacak kırbaç şeklinde hamle yapar. Kolların hareketinde ise kollar yay şeklini alarak suya girişi esnasında dirseklerde bükülerek suyu çekmesi sağlanır. Ancak 3 evrede gerçekleien kol hareketinde kollar yay şeklinde suyun dışında kalır daha sonra kolların aynı anda suya girmesi için dirseklerden bükülür ve suyu çekme işlemi başlar. Kelebek stil yüzmede önemli olan bir diğer unsur bacakların yapışıkmış gibi hareket etmesidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir